ویلا شمال
تور کربلا
تور قبرس شمالی
تور کوش آداسی
تشك طبى
چاپ تراكت
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1396/10/20  ساعت: ۰۸

 

پوستر ازجمله سوژه‌هاي موردعلاقه من  چاپ تراكت جهت طراحي است چون قوانين آن با بكارگيري روش‌هاي مختلف قابل‌انعطاف هستند و ازاين‌رو مي‌توان  چاپ تراكت خلاقانه و جسورانه عمل كرد و احساسات همگان را برانگيخت. برخي از پوسترها نظير چاپ تراكت پوسترهايي مربوط به موسيقي و وقايع، انسان را هيجان‌زده مي‌كنند و برخي ديگر تنها چاپ تراكت منبعي براي اطلاعات هستند. نكته اصلي در طراحي پوستر، ايجاد تعادل و هماهنگي بين عنوان،  چاپ تراكت كپي، تصاوير و آرم‌هاست. وقتي اين مورد محقق شد يك پوستر ايده آل خواهيد داشت.شناخت چاپ تراكت نوع مخاطب و نوع محصول / خدمات / حوادث اولين جز از اطلاعات منتقدانه براي يك چاپ تراكت پوستر بشمار مي‌رود. بعد از آن حالات، احساسات يا عكس‌العمل‌هايي كه از طريق چاپ تراكت رنگ‌ها، فونت و شكل‌ها هدايت مي‌شوند كار را تمام مي‌كند.در ادامه، ۲۵ نكته عنوان‌شده كه با بكارگيري آنها مي‌توان تم يك طراحي كه حاوي پيام پوستر است را دريافت كرد. ۱- استفاده از رنگ‌ها در جهت توليد انرژي، استنباط تم و جلب‌توجه رنگ يك جنبه از انرژي است كه طيف وسيعي دارد. رنگ‌ها چاپ تراكت با توليد انرژي بر درك تم طراحي و جلب‌توجه نقش بسزايي دارد. با توجه به موضوع پوستر،   چاپ تراكت رنگ‌ها ممكن چاپ تراكت است پررنگ، نامحسوس و يا رمانتيك باشند. شما مي‌توانيد با همه رنگ‌ها كار كنيد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1396/2/30  ساعت: ۱۵

يقين بداند چه چيزي را مي خواهد به چاپ تراكت مخاطبان خود انتقال دهد. 2-كاملا مطالب درج‎شده را به صورت واضح و روشن مطرح كند.3- بتواند مخاطب خود را ترغيب و تشويق به موضوعات تراكت كند. 4- ارتباط صحيح و پيوستگي و هماهنگي بين تصاوير و متن برقرار باشد تا اولين نگاه مخاطب به تراكت، او را وادار به پي‎گيري و جهت‎پذيري انتخاب او در خبر تراكت كند. نكته‎ي مهم در طراحي تراكت‎هاي تبليغاتي اين است كه طراحي گيرا داشته باشد و مطالب به گونه‎اي خلاصه در آن چيده شده باشد كه چشم بيننده خسته نشود. در طراحي بايد سعي شود كه مطالب مهم، بزرگ‎تر باشند و بهتر است اين مطالب به گونه‎اي باشد كه بيننده را جلب كند و بيننده مشتاق شود كه آن را بخواند. استفاده از رنگ‎هاي چاپ تراكت هم‎خانواده و تركيب رنگ‎ها در طراحي بسيار مهم است.كيفيت طراحي، نوع كاغذ، و نوع چاپ تراكت، نقش موثري در جذابيت و گيرايي تراكت در ديد مخاطبان شما دارد.غالبن در صفحه‎ي روي تراكت عناويني مانند نام واحد و يا مركز مورد نظر و معرفي فعاليت‎هاي او ـ امتيازات (اولين توليدكننده، تنها موسسه، و يا استاندارد وايزوهاي رايج و غيره)، شرايط مرتبط با اعلام تراكت (به مناسبت روز افتتاح نمايش‎گاه و يك گالري و غيره)، زمان، نشاني، تلفن، فكس، ايميل، درج شود و در قسمت پشت صفحه، توضيحات در رابطه شرح تحول در آن ذكر مي‌شود.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1396/2/30  ساعت: ۱۵

عمليات قبل از چاپ مهم‌ترين بخش در  چاپ كارت ويزيت فـرآيند تـوليد سفارشات چاپي است، كه شامل: كنترل فني كليه مراحل از طراحي تا چاپ، تنظيم سند چاپ كارت ويزيت چاپي، مشاوره با كارفرما و بررسي نوع سفارش و تعيين بهترين شيوه چاپ بر اساس اطلاعات داده شده از طرف كارفرمااست. چاپ تراكت اين مجموعه با در نظر داشتن موارد ذكر شده همواره با آغوشي باز آماده‌ي ارائه‌ي خدمات مشاوره، نظارت و اجرا در زمينه‌ي چاپ افست مي‌باشد. عمليات قبل از چاپ مهم‌ترين بخش در فـرآيند چاپ كارت ويزيت تـوليد سفارشات چاپي است، كه شامل: كنترل فني كليه مراحل چاپ تراكت از طراحي تا چاپ، تنظيم سند چاپي، مشاوره با كارفرما و بررسي نوع سفارش و تعيين بهترين شيوه چاپ بر اساس اطلاعات داده شده از طرف كارفرمااست. چاپ كارت ويزيت اين مجموعه با در نظر داشتن موارد ذكر شده همواره با آغوشي باز آماده‌ي ارائه‌ي خدمات مشاوره، نظارت و اجرا در زمينه‌ي چاپ افست مي‌باشد. عمليات قبل از چاپ مهم‌ترين بخش در فـرآيند تـوليد سفارشات چاپي است، كه شامل: كنترل فني كليه مراحل از طراحي تا چاپ، تنظيم سند چاپ كارت ويزيت چاپي، مشاوره با كارفرما و بررسي نوع سفارش و تعيين بهترين چاپ تراكت شيوه چاپ بر اساس اطلاعات داده شده از طرف كارفرمااست.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1395/8/29  ساعت: ۱۶

كالبد مادي كتاب، معمولاً چيزي نيست جز كارت ويزيت كاغذهاي سپيد رنگ يا متمايل به سپيد، حروف و نقشهايي كه با مركب يا رنگ بر اوراق كاغذ نقش بسته است، و پوشينه‌اي از جنس كاغذ و مقوا يا مادة سخت‌تر و ديرپاتري چون چرم چاپ كارت ويزيت يا جلدهاي محكم و زيباي امروزي از مواد تركيبي، و مواد و مصالحي كه براي صحافي به كار مي‌رود. مادة اصلي و عمدة جلد بيشتر كتابها، سواي روكشهاي زينتي و آرايه‌هاي ديگر آنها، از مقواست كه نوعي چاپ تراكت كاغذ ضخيم است و از همان خانواده. پس در اين فصل به دو عنصر اصلي كتاب، يعني كاغذ و مركب مي‌پردازيم. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1395/8/29  ساعت: ۱۶

سياسي كه خارج از كشور چاپ مي‌شد، مانند عروه‌الوثقي ، حبل‌المتين، مطمئناً با هيچ يك از آثار چاپي ديگر خارج از كشور قابل مقايسه نيست، كارت ويزيت اما هر آنچه در آن سالها خارج از ايران چاپ و وارد كشور شده، به سهم و در حوزة خود تأثير سياسي، فرهنگي، اجتماعي، علمي و غيره داشته است؛ هر چند كه تأثير آنها با آثاري كه در داخل كشور چاپ و نشر مي‌شده، قابل مقايسه نبوده است. به طور كلي وقايع انقلاب مشروطيت ايران همراه با چاپ كارت ويزيت مقدمات و پيامدهاي آن، چه از نظر كميت و چه از لحاظ كيفيت، نقطة عطفي در تاريخ چاپ و نشر و تنوع آثار چاپي به حساب مي‌آيد. پس از جنگ جهاني اول (1914 تا 1918) ، سقوط سلسلة قاجاريه، و صلح و ثبات نسبي داخلي و خارجي ، در ايران دورة تازه‌اي در فعاليتهاي چاپي آغاز شد؛ بويژه چاپ تراكت نظام آموزشي كه از نيمة دوم دهة اول 1300 تا 1320 در ايران استقرار يافت، بر چاپ كتاب تأثير گذاشت و چاپخانه‌هاي دولتي و غيردولتي تازه‌اي تأسيس شد. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1395/8/29  ساعت: ۱۶

از جمله در شهرهاي بمبئي، كلكته، كارت ويزيت استانبول، قاهره، ليدن، برلين، به چاپ كتاب ، روزنامه، اعلاميه‌ها و بيانيه‌هاي سياسي به زبان فارسي پرداختند. بيانيه‌ها و اعلاميه‌هاي سياسي، بويژه در سالهاي انقلاب مشروطيت، در خارج از كشور چاپ مي‌شد و مخفيانه به ايران مي‌آمد و در ميان گروههايي از مردم توزيع مي‌شد. بعضي از گروههاي سياسي يا عقيدتي ، فعاليتهاي چاپي‌شان را به خارج از كشور منتقل كرده بودند. تأثير فعاليت اين گروهها، چه چاپ كارت ويزيت وسيع چه محدود ، از لحاظ تاريخ چاپ مهم است. در كنار فعاليتهاي سياسي، فعاليتهاي علمي و فرهنگي نيز در خارج از كشور جريان داشت. ايرانشناسان خارجي و محافل دانشگاهي و پژوهشي به تحقيق دربارة تاريخ و فرهنگ ايران مشغول بودند و آثار خود را به زبانهاي مختلف، از جمله فارسي، در خارج از كشور چاپ و نشر مي‌كردند. اين آثار در بالا بردن سطح دانش علمي چاپ تراكت و فرهنگي محققان ايراني مؤثر بود. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1395/8/29  ساعت: ۱۶

در عصر ناصرالدين شاه قاجار(حك: 1264 تا 1313) چاپ رونق بيشتري گرفت و چاپخانه‌هاي تازه‌اي تأسيس گرديد. چاپ سربي و چاپ كارت ويزيت سنگي در كنار هم رواج داشت. براي نخستين بار در ايران روزنامه و مجله انتشار يافت و به طور كلي حجم آثار چاپ شده در چاپخانه‌هاي تهران و شهرستانها به طرزي چشمگير افزون شد. در عصر مظفرالدين شاه قاجار (حك: 1313 تا 1324) كه انقلاب مشروطة ايران روي داد، و در اواخر حكومت اين سلسله ، چاپ كارت ويزيت هم تحولات تازه‌اي در چاپ ايجاد شد و هم تأثير آثار چاپي بر آگاهي سياسي و فرهنگي جامعه و تحركات اجتماعي به مرحلة كاملاً تازه و بي‌مانندي در تاريخ ايران چاپ تراكت رسيد. چاپخانه‌هاي بسياري در كشورهاي خارج كه حروف فارسي داشتند.

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1395/8/29  ساعت: ۱۶

ظاهراً نخستين چاپخانه‌اي كه وجود آن را حدود سال 1233 در عصر عباس ميرزا، مسلم مي‌دانند، چاپخانه‌اي است كه با حمايت او در كارت ويزيت تبريز داير شده و با حروف سربي ريخته‌اي كار مي‌كرده است (محبوبي اردكاني، حسين، 1354، ج1، ص 211). رسالة جهاديه ، كتاب فتحنامه، رسالة آبله‌كوبي نخستين كتابهاي فارسي است كه به نظر چاپ كارت ويزيت صاحبنظران در چاپخانة تبريز و با حروفي سربي چاپ و منتشر شده است. در دهة 1250 هـ . ق. چند چاپخانة حروفي و سنگي در تبريز، تهران، اصفهان، مشهد، رشت و چند چاپ تراكت شهر ديگر داير بوده، اما چاپ سنگي در تهران رواج بيشتري داشته است. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1395/8/29  ساعت: ۱۶

از چگونگي چاپ در دورة كوتاه حكومت كريم‌خان زند اطلاعات زيادي در دست نيست. بنا به روايتي در 1198 هـ . ق. يك دستگاه چاپ سربي از طريق بندر بوشهر وارد ايران شد. در زمان فتحعلي‌شاه قاجار (حك : 1212 تا 1250) چند كتاب مذهبي به زبان فارسي در تهران چاپ كارت ويزيت شد، اما تحول جدّي چاپ در ايران، با حمايتها و تشويقهاي فراوان عباس ميرزا نايب‌السلطنه (1203 تا 1249)، كه به چاپ كتاب علاقه و اعتقاد فراوان داشت، روي داد. ميرزا صالح شيرازي براي آموختن فنّاوري جديد به انگلستان فرستاده شد چاپ كارت ويزيت و مدتي در يك دستگاه انتشاراتي در لندن كاركرد و با روشهاي چاپ چاپ تراكت و نشر آشنايي يافت و به هنگام بازگشت به ايران يك دستگاه چاپ و مقداري مواد و مصالح چاپي با خود آورد. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1395/8/29  ساعت: ۱۶

سبب اينكه چاپ در ايران در جلفاي اصفهان پيدا شده و كارت ويزيت در آنجا رشد كرده است، چند عامل است كه شايد از همه مهمتر، حمايت و علاقة شاه عباس، محيط آزاد و دور از تنش جلفا براي ارمنيان در دورة صفويه ، آزادي فعاليت مذهبي و تشكيلات و ارتباط كليساي چاپ كارت ويزيت ارمني بوده است (مولانا ، حميد، 1358، ص 28). پس از سقوط صفويان، دورة فترت بر ايران حاكم شد و همة فعاليتها از جمله فعاليتهاي فرهنگي با ركود مواجه شد. در عصر افشاريه، دو تن از سياحان اروپايي كه به ايران سفر كرده بودند، در يادداشتهاي سفر خود به جزوه‌هايي اشاره كرده‌اند كه به دستور نادرشاه افشار و به درخواست چند تن از چاپ تراكت علما به فارسي ترجمه شده و با ماشينهاي كوچك به چاپ رسيده است (مولانا، حميد، 1358، ص 30). 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1395/8/29  ساعت: ۱۶

 كتابي است به زبان ارمني كه 180 سال پس از اختراع كارت ويزيت چاپ گوتنبرگ، در 1051 هـ .ق./1641 م. در جلفاي اصفهان و به كوشش كشيشان ارمني چاپ شد (رائين، اسماعيل، 1347، ص 23). اين كتاب شرح احوال مقدسان و عده‌اي از روحانيان مسيحي بود كه «در 705 صفحه و با ابعاد 5/25 × 18 و به صورت دو ستوني چاپ شده است ... و ساختن همة وسايل چاپ كتاب مذكور، حتي كاغذ آن ... پس از سه سال كار خستگي‌ناپذير» (رائين، اسماعيل ، 1347، ص 24) به دست همان كشيشان انجام گرفته است. چاپ كارت ويزيت چند سال بعد يكي از كشيشان جلفاي اصفهان به اروپا رفت و شش سال در آنجا ماند و با شيوه‌هاي چاپ آشنا شد. سپس به ايران بازگشت و با خود يك ماشين چاپ و مقداري حروف سربي به همراه آورد. بنا به تحقيقات كار و ميناسيان دربارة تاريخ چاپ در جلفاي اصفهان، كه اسماعيل رائين چاپ تراكت در كتاب خود بدان اشاره كرده است، فعاليت چاپي در جلفاي اصفهان به دلايلي مدتي متوقف ماند تا سرانجام در 1098 هـ .ق./1687 م. چاپخانة كليساي ارامنه به راه افتاد و چند كتاب در آن به چاپ رسيد (رائين، اسماعيل، 1347، ص 26-27). 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1395/8/29  ساعت: ۱۶

 چاپ شد و در همان سال به گردش درآمد. البته كارت ويزيت مردم پول كاغذي (اسكناس) را نپذيرفتند، و به تبع آن چاپ كليشه‌اي به مدت چند قرن در ايران منسوخ باقي ماند (760 p. 1990, Willem, Floor,). در 953 هـ .ق. نسخه‌اي از تورات به خط راشي (=عبري فارسي) در استانبول چاپ شد (نفيسي، سعيد، 1337، ص 232). در 1027 هـ .ق. كشيشي مسيحي شاه عباس را با حروف چاپي فارسي و عربي چاپ كارت ويزيت آشنا ساخت. شاه عباس به موضوع علاقه‌مند شد و گويا از او خواست كه چاپ را وارد ايران كند. حروف چاپي نخستين بار در 1038 هـ . ق. حروف چاپي عربي و فارسي ، چاپ تراكت همراه با دستگاه ساده و ابتدايي چاپ، در جلفاي اصفهان در اختيار فرقة مسيحيان كَرًمِلي بوده است (761 p. 1990, Willem, Floor,). 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1395/8/29  ساعت: ۱۶

ورود چاپ به ايران، سرفصل تحول فرهنگي عمده‌اي  كارت ويزيت در اين كشور است. بدون چاپ، پيشرفت در عرصه‌هاي آموزشي، فرهنگي و علمي ممكن نبود. چاپ، بدان‌گونه كه نقش از صفحة چوبي حكاكي شده بر كاغذ انتقال يابد، يعني همان فني كه از ديرباز  چاپ كارت ويزيت در چين رايج بود، به احتمال در قرن هفتم هجري قمري، در عصر ايلخانيان به ايران راه يافت. ظاهراً خواجه رشيدالدين فضل‌الله همداني، وزير مغولان، نخستين كسي در تاريخ ايران است كه از فنّ چاپ منسوب به چينيان و از طريق رواج آن در  ميان اقوام چاپ تراكت زردپوست سخن به ميان آورده است.

:
برچسب‌ها:

[ ]