ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار
زودپز برقی تفال
سیگار برگ
مرکز فروش توتون
خرید پیپ
آموزشگاه آشپزی
دوره های آموزش شیرینی پزی
تشک رویا
تولید و چاپ انواع پرچم
آموزش کافی شاپ
ویلا شمال
تور کربلا
تور قبرس شمالی
تور کوش آداسی
تشك طبى
يزد
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1397/2/8  ساعت: ۰۷

 

خانه لاريها و بادگير آن هتل لاله يزد مربوط به دوره قاجار است و در يزد، خيابان امام خميني، محله فهادان، مجاورعمارت كلاه فرنگي واقع شده و اين اثر در تاريخ 24 بهمن 1375 با شماره هتل خاتم يزد ثبت 1837 به‌عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت  هتل لاله يزد رسيده‌است. ساختمان خان لاري ها با توجه به سبك كّلي منازل اعياني دور خود ساخته شده؛ يعني خانه اي است با دو قسمت اندروني و بيروني – حياط  هتل خاتم يزد در مركز و قسمت هاي اعيان نشين به صورت چهار فصل در هتل لاله يزد پيرامون  حياط. از قسمت شمالي به عنوان زمستانه و از قسمت جنوبي به عنوان تابستانه استفاده مي شد هتل لاله يزد كه شامل تالار و بادگير هتل خاتم يزد است. از ضلع شرقي كه شامل اتاق آيينه مطبخ سرداب و ساير فضاهاست به عنوان پاييزه و از ضلع غربي به عنوان بهار خواب استفاده مي شد. مالك آن حاج محمد ابراهيم لاري بوده است. هتل لاله يزد از اين مكان هتل خاتم يزد سابقا به عنوان خانقاه نعمت اللهي استفاده مي شده است. مساحت آن حدود 1700 متر و زير هتل خاتم يزد بنائي معادل 1200 متر مربع را داراست.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1397/2/8  ساعت: ۰۷

آب انبار شش بادگير مربوط به هتل ارگ جديد يزد دوره معاصر است و در يزد، محله تپه يزد، كوچه شش بادگير واقع شده و در تاريخ 4 فروردين 1357 با شماره ثبت 1600 به‌عنوان يكي از آثار  هتل پارسيان يزد ملي ايران به ثبت رسيده است.  اين بنا 180سال پيش در  هتل ارگ جديد يزد دوره قاجاره ساخته شده كه در سال 1371 ه. ق بازسازي شده است. اين بنا داراي دو ورودي شمالي و جنوبي است. راه پله هاي ورودي در دو طرف مخزن و در امتداد يكديگر قرار گرفته اند. راه پله ها از  هتل ارگ جديد يزد دو قسمت روباز و سرپوشيده تشكيل هتل پارسيان يزد شده و سردر ورودي آنها در ابتداي قسمت سرپوشيده قرار دارد. از ورودي جنوبي توسط 55 پله به مخزن مي توان رسيد. در جلو سردر اين راه پله كه در ميانه پله 25 و 26 (از بالا) قرار گرفته ، يك هشتي با كف آجر فرش هتل پارسيان يزد قرار دارد. مخزن آب انبار مدور است و بر روي آن 6 بادگير  هتل ارگ جديد يزد زيباي هشت وجهي تعبيه شده است. نيمي از اين بادگيرها مربوط به بناي اوليه آب انبار و نيم ديگر مربوط به بازسازي بنا است. بادگيرهاي جديد هتل پارسيان يزد توسط استاد علي سياه و استاد غلامرضا ساخته شده اند. هتل ارگ جديد يزد با كمي دقت در شكل بادگيرها  هتل پارسيان يزد تفاوت سه بادگير قديمي با ديگر بادگيرهاي آن مشهود است. براي شهرهاي كويري همچون يزد ارزش آب بيش از هر جاي ديگر احساس مي شود . در اين شهر بيش از 75 آب انبار وجود دارد .

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1397/2/8  ساعت: ۰۷

1212(ه.ق) درميدان خان و در كنار هتل زنبق يزد مجموعه خان يزد واقع مي‌ باشد. اين حمام در زميني به مساحت 1170 متر مربع و با زير بناي 900 متر مريع بنا هتل زنبق يزد گرديده  هتل تهراني يزد كه شامل بخش هاي مختلفي از جمله گاوروتون، شاه نشين، خزينه مي‌ باشد. امروزه از اين بنا به عنوان چايخانه هتل تهراني يزد و رستوران سنتي استفاده مي‌ گردد. حمام خان (گرمابه نور) داراي سه مسير دسترس است كه آن را به ميدان خان، بازارچه كاشيگري و بافت مسكوني مجاور مرتبط مي سازد. بناي هتل زنبق يزد حمام مشتمل بر ورودي ها،  هتل تهراني يزد سربينه، گرمخانه و فضاهاي مرتبط با آنها و همچنين استخري در كنار گرمخانه مي باشد. فضاي سربينه از نظر مساحت و تزيينات از ساير فضاها مشخص تر بوده و در اطراف آن سكوهاي هتل زنبق يزد نشيمن و رخت  هتل تهراني يزد كن و جاي نهادن كفش تعبيه شده است. اين فضا با پوشش طاق و گنبد مسقف شده و روشنايي آن از طريق نورگير زيباي تعبيه شده در گنبد تامين مي شود. سطوح داخلي سربينه در اصل با هتل زنبق يزد نقاشي هايي هتل تهراني يزد مزين بوده كه امروزه تنها بخشي از آن تزيينات برجاي مانده است. حمام خان يزد در هتل زنبق يزد دوره اخير تعمير هتل تهراني يزد و بازسازي شده و با تغيير كاربري به چاپخانه سنتي تبديل يافته و جديداً نيز به ثبت تاريخي رسيده است.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1397/2/8  ساعت: ۰۷

يكي از ويژگيهاي بارز شهرسازي هتل فهادان يزد محله هاي قديم يزد، كوچه ها و گذرهاي سرپوشيده آن هستند كه به آنها “ساباط” گفته مي شود. هدف از طراحي و اجراي ساباط اين است كه انسان گرمازده كوير را دمي در زير سايه خود، از تابش خورشيد هتل فهادان يزد در امان نگهدارد. ساباط هتل داد يزد در لغت به معناي راهرو، دالان و سقفي است كه بر روي كوچه ها و معابر ساخته مي شود. معماران يزدي نه تنها تمام جوانب را در ساخت داخل خانه مد نظر داشته اند، بلكه در ساخت هتل فهادان يزد كوچه هم هتل داد يزد با توجه به نيازها و شرايط اقليمي و فرهنگي مردم منطقه، ويژگيهاي ارزنده و جالب توجهي را در نظر داشته اند. يكي از خصوصيات بارز محله هاي قديمي در استان يزد، كوچه ها و گذرگاههاي هتل فهادان يزد سرپوشيده ي آن به نام «ساباط» است. ساباط‌ها (سابات) از ويژگي‌هاي معماري زيست بوم‌هاي هتل فهادان يزد گرمسير و كويري هستند. يكي هتل داد يزد از كاركردهاي سابات پديد آوردن سايه و جايگاهي خنك براي رهرگذران است.اين سازه به سبب نيمه پوشيده بودن در تابستان به پديد آمدن كوران هوا مي‌انجامد كه هواي درون هتل فهادان يزد سابات را از بيرون آن خنكتر مي كند. همين نيمه پوشيده بودن در زمستان به گرمتر شدن هواي درون سابات از بيرون آن هتل داد يزد مي انجامد. سابات‌ها همچنين مايه يكپارچگي و استواري خانه‌هاي كنارشان هستند و به آنها در پايداري در برابر هتل داد يزد نيروهاي پديد آمده از فشار سازه كمك مي‌كنند.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1397/2/8  ساعت: ۰۷

قنات زارچ، قديمي هتل سنتي مهر يزد ترين قنات در جهان است كه در استان يزد واقع شده است. طول قنات زارچ به 120 كيلومتر مي‌رسد و تعداد چاه هاي آن 2115 حلقه است. قنات زارچ يزد ، طولاني ترين قنات ايران و بيست و سومين قنات ايران هتل سنتي مهر يزد است كه در فهرست آثار ملي هتل ملك التجار يزد كشور ثبت شد. قنات زارچ داراي سه سرشاخه به نامهاي شور ، شيرين و ابراهيم خويدكي است كه در زمان  هتل ملك التجار يزد حاضر فقط شاخه شور اين قنات فعال است و دو شاخه ديگر بدليل هتل سنتي مهر يزد افت سطح آب زير زميني كم آب و سپس خشك شده اند. قدمت اين قنات نزديك به سه هزارسال تخمين زده شده است و با توجه به اينكه هتل ملك التجار يزد قنات قبل از اسلام و در زمان زرتشتيان حفر شده است، برخي از هتل سنتي مهر يزد ميله هاي چاه آن به رسم آن هتل ملك التجار يزد دوران، به صورت مربع حفر شده است در بين قنوات منحصر به فرداست. قنات زارچ را بايد از نظر نوع مسير و طولاني بودن آن ،شاهكاري دانست زيرا طول مسير اصلي ، همراه با شاخه هاي هتل سنتي مهر يزد آن حدود 80 كيلومتر هتل ملك التجار يزد است . مبدأ قنات در حوالي روستاي فهرج است كه پس از طي روستاهايي مانند خويدك ،دهنو و اكرميه وارد شهر يزد گرديده از محلات مختلف شهر از جمله ميدان امير چقماق عبور هتل سنتي مهر يزد كرده و پس از گذر از هتل ملك التجار يزد مسجد جامع ،از شهر يزد خارج و بطرف زارچ حركت ميكند.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1397/2/8  ساعت: ۰۷

چشمه آبگرم مرتضي علي، از هتل صفائيه يزد جاذبه‌هاي گردشگري طبيعي در شهرستان كويري طبس در استان يزد است. اين چشمه در مسير گردشگري روستاي خرو و در فاصله ‪ 27 كيلومتري هتل مشيرالممالك يزد شهر طبس واقع شده‌ است. براي رسيدن به اين چشمه بايد حدود 5 كيلومتر پس از شهر طبس را به صورت پياده كه عمدتاً از داخل آب مي‌باشد طي كرد. در اين منطقه چشمه‌هاي هتل صفائيه يزد متعدد آبگرم و آب سرد وجود هتل مشيرالممالك يزد دارند كه بزرگ‌ترين آن‌ها را كه از درون حفره‌اي به بيرون تراوش مي‌كند را حمام مرتضي علي مي‌گويند. هتل مشيرالممالك يزد آب گرم چشمه از ديواره سمت راست به داخل رودخانه مي‌ريزد و همين، سبب ايجاد اختلاف دما در چشمه مي‌شود كه گاهي به 10 درجه نيز مي‌رسد. غلظت بيشتر آبگرم و تفاوت ساختاري آن با آب سرد جاري در كف رودخانه باعث مي‌شود كه اين آب‌ها تا مسافت حدود 300 متري بستر هتل صفائيه يزد رودخانه پيش روند در حالي هتل مشيرالممالك يزد كه به طور كامل با هم مخلوط نشده‌ و در بستر رودخانه قابل تفكيك هستند. به اين ترتيب در يك طرف رودخانه آب سرد و در طرف ديگر آبگرم جريان دارد و مي‌توان يك پا را در طرف گرم رودخانه فرو برد و پاي ديگر را در طرف سرد هتل مشيرالممالك يزد رودخانه، پديده‌ نادري كه شايد در هيچ نقطه ديگر كشور فرصت هتل صفائيه يزد تجربه آن وجود نداشته باشد. علاوه بر آن، خواص درماني آب اين چشمه‌ها مي‌تواند هتل صفائيه يزد گردشگران زيادي را به اين منطقه جذب نمايد. اين چشمه‌ها منبع تأمين آب اغلب مزارع و باغ‌هاي طبس مي‌باشد كه از طريق نهر آبي به هتل مشيرالممالك يزد اين شهر منتقل مي‌شود.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1397/2/8  ساعت: ۰۷

آبشار دره ‌گاهان يا دره ‌گاوان هتل هاي يزد با ‪  70متر ارتفاع  بعنوان تنها آبشار موجود استان يزد است. آبشار فصلي دره گاهان در ضلع جنوب غربي شهر تفت و در قسمت ورودي از سمت استان فارس واقع شده است. ارتفاعي بيش از 20 متر دارد كه هتل هاي يزد در فصل بهار تا اوايل تابستان از سرچشمه هاي شيركوه آب از ييلاقات ده بالا و طزرجان به اين سمت جاري است و در ارتفاع بالاي 20 متر به صورت  هتل يزد آبشار در مي آيد . آبشار زيباي درگاهان در پنج كيلومتري جنوب هتل هاي يزد شهرستان تفت و در دره اي كه به سمت دامنه هاي شيركوه، خيزبرداشته، قرار گرفته است و آب آن از بارش هاي آسماني و ذوب تدريجي برف هتل يزد هاي شيركوه تامين مي شود. زيبايي آبشار،هواي مطبوع و جلوه هاي طبيعي دره ي منتهي به آبشار،عواملي اند كه گردشگران بسياري را براي گذراندن اوقات فراغت در يك  هتل هاي يزد ناحيه ييلاقي در دل كوير به هتل يزد سوي آبشار مي كشاند. آبشار دره گاهان در مواقعي به دليل كم آبي خشك مي‌شود ولي در زمان پرآبي زيبايي آن وصف نشدني است  و در ميان كوه‌هاي سر به فلك كشيده از چشم‌انداز خاصي برخوردار است. شايد به دليل فصلي بودن و گاه گاه بودن آبشار اين دره است كه به اين نام معروف شده هتل هاي يزد است. اين دره داراي هتل يزد يك محوطه باستاني به نام قلعه پهلوان بادي است كه بر بلنداي صخره اي عظيم و سترگ در ساليان دور مامن شخصي به همين نام بوده كه افسانه هاي زيادي در مورد آن بر زبانها جاريست .آثار و بقاياي آن را ميتوان هتل يزد بر فراز صخره مشاهده نمود.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1397/2/8  ساعت: ۰۷

 

جنوبي ‌ترين جزيره ايراني آبهاي خليج ‌فارس، جزيره ابوموسي است. اين جزيره در 222 كيلومتري بندرعباس و هم‌ چنين در 75 كيلومتري بندر لنگه هتل سيمرغ كيش واقع شده است. جزيره ابوموسي يكي از چهارده جزيره استان هرمزگان است كه بيشترين فاصله از سواحل ايراني خليج فارس را دارد و طول و عرض آن درحدود 4.5 كيلومتر است. شهر ابوموسي مركز جزيره هتل سيمرغ كيش ابوموسي است. در حال حاضر مالكيت جزيره ابوموسي به همراه جزاير تنب در دست ايران است اما ادعاهايي از سوي دولت امارات متحده عربي هر از گاهي مطرح مي شود؛ اين موضوع از آن جا بر مي خيزد هتل سيمرغ كيش كه خليج فارس درياي كم عمقي براي نفت كش ها شمرده مي‌شود زيرا نفت كش‌ها پس از بارگيري نفت در مخازنشان به شدت سنگين شده و كف آن ها به كف خليج فارس نزديك مي‌شود و در نتيجه خطر به گل نشستنشان شدت مي‌گيرد. براي همين است كه جزيره خارك به عنوان محل بارگيري نفت كش‌ها از ايران تعيين هتل پارسيان كيش شده است. تنها مسير قابل كشتيراني براي نفت‌كش‌هاي حامل نفت فاصله ميان جزيره ابوموسي و تنب است. زيرا اين مسير ژرف هتل پارسيان كيش ترين مسير براي نفت‌كش‌ها شناخته مي‌شود. در پي جنگ ايران و عراق و بروز جنگ نفت‌كش‌ها در خليج فارس مسئله حفظ امنيت سوخت‌رساني براي دولت‌هاي صنعتي پيش آمده است كه تصميم بر اين گرفته‌اند اين كار هتل پارسيان كيش را با همكاري متحدان عربشان انجام دهند و از اين ميان قرعه به نام امارات عربي متحده افتاده است.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1397/2/8  ساعت: ۰۷

 

يخدان هاي دوقلوي سيرجان كه از آن هتل كهكشان سيرجان ها به عنوان منحصر به فردترين يخدان هاي دو قلو نام برده مي شه، در غرب استان كرمان و در سيرجان قرار دارن. يخچال ها يا همان يخدان هاي طبيعي سيرجان در اين استان هم جنبه گردشگري داره و هم يك جاذبه طبيعي منحصر به فرده. يخدان هاي دوقلوي سيرجان سال ۱۲۷۴ هجري شمسي و  هتل كهكشان سيرجان توسط افراد خير ساخته شدن و در قديم يخ مصرفي مردم رو تامين مي كردن و امروز هم به جاذبه هاي گردشگري اين شهر تبديل شدن. هتل عطر سيب سيرجان اين بنا از خشت خام و ملات گل ساخته شده. اهالي سيرجان در فصل زمستان مخزن يخدان ها رو از يخ پر نموده و با بستن درب ها و روزنه ها، در فصل تابستان از يخ آن  هتل كهكشان سيرجان استفاده مي كردن.  هتل عطر سيب سيرجان در استان هايي مانند كرمان و يزد كه در تابستان مصرف آب خنك مردم آن ها بالاست، از قديم نياز به توليد يخ بوده به همين دليل اين يخچال هاي بدون نياز به برق يخ مصرفي شهر سيرجان رو تامين مي كردند و نام هتل عطر سيب سيرجان ديگر آن ها رو يخدان گذاشتن. متاسفانه در حال حاضر اين مكان به زمين واليبال تبديل شده و در حال تخريبه.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1397/2/8  ساعت: ۰۷

 

مسجد گله داري واقع در بخش هتل هرمز بندر عباس مركزي شهرستان بندر عباس ويكي از نقاط ديدني استان هرمزگان در جنوب ايرانيان هتل آتيلار بندر عباس است. اين مسجد در سال ۱۲۹۶ هجري قمري در شهر بندرعباس ساخته شده و داراي صحن، شبستان و مناره و منبر زيباست . شبستان بزرگ مسجد داراي ۳۶ ستون مزين به گچبري است . اين بناي تاريخي در وسط شهر بندر عباس قراردارد. اين بنا در محله اوزي هاي بندرعباس واقع گرديده و بر طبق كتيبه سنگي آن ، توسط حاج شيخ هتل هرمز بندر عباس احمد گله داري- به جاي مسجد كوچكتري از قرن سيزدهم – بنا گرديده است . اين مسجد بر روي صفه اي به ارتفاع 5/1متر بنا گرديده و مشتمل هتل آتيلار بندر عباس بر، صحن ، ايوان، شبستان ستوندار، مأذنه و شبستان زمستاني است .شبستان مسجد به صورت مربع داراي 16 ستون استوانه اي بر پايه مربع است . چسبيده به ديوارها نيز هتل هرمز بندر عباس نيم ستون هايي تعبيه شده است . ستون ها و نيم ستون هاي مزبور توسط طاق هايي با قوس شكسته به همديگر متصل شده و سطحي را براي پوشش تيرچوبي مسجد فراهم ساخته اند . پوشش شبستان، به كمك تيرها و تخته هاي هتل آتيلار بندر عباس چوبي و اندود ضخيم گلي صورت گرفته است .

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1397/2/8  ساعت: ۰۷

 

بقعه مطهر علي ابن مهزيار اهوازي واقع هتل سنتي افضل شوشتر در شهر اهواز همواره پذيراي عاشقان اهل بيت عصمت و طهارت است . از مقام شامخ علمي و معنوي ايشان زياد نقل شده كه در ذيل بخشي از زندگي و نقل قولها در خصوص مقام  معنوي ايشان (از منبع دفتر پژوهشي اداره كل اوقاف و امور خيريه استان خوزستان) نقل مي شود . تولد: علي بن مهزيار (ع) اهل هتل سنتي افضل شوشتر قريه اي درجنوب اهواز به نام هندوان ( هنديجان فعلي ) بود كه بعدها دراهواز اقامت گزيد . وي در اصل هنديجاني بود . پس از آن كه به هتل نيشكر اهواز اهواز آمد به اهوازي شهرت يافت . كتاب  « دانشوران بجنورد » از كتاب مفاخراسلام اين گونه نقل مي كند : پدر علي بن مهزيار در« دورق »  مي زيست و كيش ترسايي داشت ؛ اما توفيق الهي نصيب او شد و بعدها اسلام آورد . پسرش علي ، نيزدركودكي مسلمان شد و معرفتي به هتل سنتي افضل شوشتر هم رساند و به تحصيل هتل نيشكر اهواز فقاهت همت گماشت . علي بن مهزيار اهوازي دورقي ، فقيه و مفسري شيعه ، بود و تا سال ٢٥٤ (ه ق) در قيدحيات بوده   است . ايشان عالمي جليل القدر و محدثي صادق و آشنا به سياست بوده كه سرپرستي قسمتي از كارهاي اقتصادي و سياسي منطقه را بر عهده داشتند . به اهل بيت (ع) وائمه هدي علاقه فراوان هتل نيشكر اهواز داشت و هيچ گاه از پشتيباني خود نسبت به اين خانواده غفلت نكرد .

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1397/2/8  ساعت: ۰۷

 

كارون بزرگ، رودي كه درسنگ نوشته هاي باستاني كرن، كرنك وكوهرنگ ناميده شده و اولين تمدن هاي بشري دركنار آن شكل گرفته است هتل هاي آبادان ، با طول  حدود ٨٥٠كيلومتر وعرضي متفاوت، از دره هاي تنگ وعميق سرچشمه خود درارتفاعات زاگرس مياني تا بستر پهن وگسترده درمصب، جريان يافته وبزرگترين وطويل ترين رود ايران وخاورميانه است. هتل هاي آبادان رودخانه ابتدا در جهت عمودي شمال غرب وسپس در جهت جنوبي از ميان بلندي و پستي هاي زاگرس به سمت جلگه خوزستان حركت كرده وپس از خروج از كوهستان و اتصال تعداد زيادي رود به آن،  درشمال شوشتر به دوشعبه تقسيم مي شود. شعبه خاوري گرگر يا دودانگه وشعبه باختري كه بزرگ تراست شطيط يا چهاردانگه ناميده مي شود. دو رود هتل پارس اهواز منشعب شطيط وگرگر ورودخانه دزكه بزرگترين ريزآب هاي كارونند هتل هاي آبادان در حوالي محلي به نام بند قير در نزديكي شوشتر بهم متصل مي شوند وكارون بزرگ و حيات بخش را مي سازند. پس ازآن رودخانه وارد اهواز مي شود وبا مشروب ساختن نواحي حاشيه اي شهر، از وسط آن عبور كرده واز سمت جنوب  شهرستان هتل پارس اهواز به سمت خرمشهر جريان مي يابد. در شرق شهر خرمشهر به دو شاخه تقسيم ميشود. شاخه غربي به نام بهمنشير به جنوب غربي جريان يافته واز طريق خورموسي به خليج فارس راه مي يابد وشاخه شرقي از هتل پارس اهواز جنوب خرمشهر گذشته وبه اروند رود مي ريزد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :chaptehran
تاريخ: 1396/2/30  ساعت: ۱۵

از همه اينها كه بگذريم، بايد سري هتل هاي چابهار هم به انجير معابد چابهار بزنيد؛ درختي كه محلي ها به آن كرگ مي گويند. انجير معبد درخت بزرگي است كه در نوار ساحلي چابهار مي رويد. در آن شيره سفيدرنگي جريان دارد و از درختان تيره كائوچويي به شمار مي آيد. تاج اين درخت بزرگ و پهن است و از انشعابات آن ريشه هاي نابجا هتل هاي چابهار مي رويد. ميوه هاي آن نارنجي رنگ و به درشتي فندق و قابل خوردن است. عموما اين درختان داراي قدمتي بالاي 100 سال هستند و اكثرا در نزديكي زيارتگاه ها قرار دارند يا قبلا زيارتگاه بوده اند. نمونه هاي اين درخت را در حال هتل هاي چابهار حاضر در روستاهاي رمين، تيس كوپان، ماشي، ليپار و كوپان سر مي توانيد ببينيد. اما اگر هنوز چشم تان دنبال طبيعت سبز چابهار است، پيشنهاد مي كنيم سري به ناحيه ساحلي خليج گواتر بزنيد و در خور باهو، در نزديكي محلي كه رودخانه باهوكلات هتل هاي چابهار به درياي عمان مي ريزد، جنگل هاي حراي چابهار را ببينيد. حرا درختچه اي است كه در مرداب هاي نواحي گرم مي رويد. دانه اين درخت روي درخت مادر رشد اوليه هتل هاي چابهار را طي كرده و سپس نهال جوان از درخت جدا شده و به مرداب مي افتد و در آن ريشه مي  گيرد.

:
برچسب‌ها:

[ ]