ویلا شمال
تور کربلا
تور قبرس شمالی
تور کوش آداسی
تشك طبى
چاپ مركزي
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :چاپ
تاريخ: ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت: ۰۷:۱۶:۴۵

ظاهراً نخستين چاپخانه‌اي كه وجود آن را حدود سال 1233 در عصر عباس ميرزا، مسلم مي‌دانند، چاپخانه‌اي است كه با حمايت او در كارت ويزيت تبريز داير شده و با حروف سربي ريخته‌اي كار مي‌كرده است (محبوبي اردكاني، حسين، 1354، ج1، ص 211). رسالة جهاديه ، كتاب فتحنامه، رسالة آبله‌كوبي نخستين كتابهاي فارسي است كه به نظر چاپ كارت ويزيت صاحبنظران در چاپخانة تبريز و با حروفي سربي چاپ و منتشر شده است. در دهة 1250 هـ . ق. چند چاپخانة حروفي و سنگي در تبريز، تهران، اصفهان، مشهد، رشت و چند چاپ تراكت شهر ديگر داير بوده، اما چاپ سنگي در تهران رواج بيشتري داشته است. 

نويسنده :چاپ
تاريخ: ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت: ۰۷:۱۶:۳۵

از چگونگي چاپ در دورة كوتاه حكومت كريم‌خان زند اطلاعات زيادي در دست نيست. بنا به روايتي در 1198 هـ . ق. يك دستگاه چاپ سربي از طريق بندر بوشهر وارد ايران شد. در زمان فتحعلي‌شاه قاجار (حك : 1212 تا 1250) چند كتاب مذهبي به زبان فارسي در تهران چاپ كارت ويزيت شد، اما تحول جدّي چاپ در ايران، با حمايتها و تشويقهاي فراوان عباس ميرزا نايب‌السلطنه (1203 تا 1249)، كه به چاپ كتاب علاقه و اعتقاد فراوان داشت، روي داد. ميرزا صالح شيرازي براي آموختن فنّاوري جديد به انگلستان فرستاده شد چاپ كارت ويزيت و مدتي در يك دستگاه انتشاراتي در لندن كاركرد و با روشهاي چاپ چاپ تراكت و نشر آشنايي يافت و به هنگام بازگشت به ايران يك دستگاه چاپ و مقداري مواد و مصالح چاپي با خود آورد. 

نويسنده :چاپ
تاريخ: ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت: ۰۷:۱۶:۲۶

سبب اينكه چاپ در ايران در جلفاي اصفهان پيدا شده و كارت ويزيت در آنجا رشد كرده است، چند عامل است كه شايد از همه مهمتر، حمايت و علاقة شاه عباس، محيط آزاد و دور از تنش جلفا براي ارمنيان در دورة صفويه ، آزادي فعاليت مذهبي و تشكيلات و ارتباط كليساي چاپ كارت ويزيت ارمني بوده است (مولانا ، حميد، 1358، ص 28). پس از سقوط صفويان، دورة فترت بر ايران حاكم شد و همة فعاليتها از جمله فعاليتهاي فرهنگي با ركود مواجه شد. در عصر افشاريه، دو تن از سياحان اروپايي كه به ايران سفر كرده بودند، در يادداشتهاي سفر خود به جزوه‌هايي اشاره كرده‌اند كه به دستور نادرشاه افشار و به درخواست چند تن از چاپ تراكت علما به فارسي ترجمه شده و با ماشينهاي كوچك به چاپ رسيده است (مولانا، حميد، 1358، ص 30). 

نويسنده :چاپ
تاريخ: ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت: ۰۷:۱۶:۱۵

 كتابي است به زبان ارمني كه 180 سال پس از اختراع كارت ويزيت چاپ گوتنبرگ، در 1051 هـ .ق./1641 م. در جلفاي اصفهان و به كوشش كشيشان ارمني چاپ شد (رائين، اسماعيل، 1347، ص 23). اين كتاب شرح احوال مقدسان و عده‌اي از روحانيان مسيحي بود كه «در 705 صفحه و با ابعاد 5/25 × 18 و به صورت دو ستوني چاپ شده است ... و ساختن همة وسايل چاپ كتاب مذكور، حتي كاغذ آن ... پس از سه سال كار خستگي‌ناپذير» (رائين، اسماعيل ، 1347، ص 24) به دست همان كشيشان انجام گرفته است. چاپ كارت ويزيت چند سال بعد يكي از كشيشان جلفاي اصفهان به اروپا رفت و شش سال در آنجا ماند و با شيوه‌هاي چاپ آشنا شد. سپس به ايران بازگشت و با خود يك ماشين چاپ و مقداري حروف سربي به همراه آورد. بنا به تحقيقات كار و ميناسيان دربارة تاريخ چاپ در جلفاي اصفهان، كه اسماعيل رائين چاپ تراكت در كتاب خود بدان اشاره كرده است، فعاليت چاپي در جلفاي اصفهان به دلايلي مدتي متوقف ماند تا سرانجام در 1098 هـ .ق./1687 م. چاپخانة كليساي ارامنه به راه افتاد و چند كتاب در آن به چاپ رسيد (رائين، اسماعيل، 1347، ص 26-27). 

نويسنده :چاپ
تاريخ: ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت: ۰۷:۱۶:۰۶

 چاپ شد و در همان سال به گردش درآمد. البته كارت ويزيت مردم پول كاغذي (اسكناس) را نپذيرفتند، و به تبع آن چاپ كليشه‌اي به مدت چند قرن در ايران منسوخ باقي ماند (760 p. 1990, Willem, Floor,). در 953 هـ .ق. نسخه‌اي از تورات به خط راشي (=عبري فارسي) در استانبول چاپ شد (نفيسي، سعيد، 1337، ص 232). در 1027 هـ .ق. كشيشي مسيحي شاه عباس را با حروف چاپي فارسي و عربي چاپ كارت ويزيت آشنا ساخت. شاه عباس به موضوع علاقه‌مند شد و گويا از او خواست كه چاپ را وارد ايران كند. حروف چاپي نخستين بار در 1038 هـ . ق. حروف چاپي عربي و فارسي ، چاپ تراكت همراه با دستگاه ساده و ابتدايي چاپ، در جلفاي اصفهان در اختيار فرقة مسيحيان كَرًمِلي بوده است (761 p. 1990, Willem, Floor,). 

نويسنده :چاپ
تاريخ: ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت: ۰۷:۱۵:۵۶

ورود چاپ به ايران، سرفصل تحول فرهنگي عمده‌اي  كارت ويزيت در اين كشور است. بدون چاپ، پيشرفت در عرصه‌هاي آموزشي، فرهنگي و علمي ممكن نبود. چاپ، بدان‌گونه كه نقش از صفحة چوبي حكاكي شده بر كاغذ انتقال يابد، يعني همان فني كه از ديرباز  چاپ كارت ويزيت در چين رايج بود، به احتمال در قرن هفتم هجري قمري، در عصر ايلخانيان به ايران راه يافت. ظاهراً خواجه رشيدالدين فضل‌الله همداني، وزير مغولان، نخستين كسي در تاريخ ايران است كه از فنّ چاپ منسوب به چينيان و از طريق رواج آن در  ميان اقوام چاپ تراكت زردپوست سخن به ميان آورده است.

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ]